lup solitar, şi-mi place. nu am nevoie de tine, de el, de ea, de ele. am nevoie doar de mine, să ştiu că mai respir şi că ştiu încotro mă îndrept. nu am nevoie de cele o sută de nopţi petrecute în aceeaşi zi. am nevoie doar de liniştea din mine, nu de oamenii pe care am ajuns să îi privesc doar ca pe nişte caricaturi ale unei lumi pe care nu mai încerc să o înţeleg, dar pe care o judec în continuare.
aceleaşi chipuri. şi nu e doar o stare. să învăţăm să ne înghiţim cuvintele. sughiţ sughiţ. aşa-i că unele greşeli sunt greu de mestecat? îmi petrec toate nopţile într-o singură zi şi rid după rid se alătură celor deja existente. e ca şi cum cei 23 de ani devin brusc cei 29 pe care nu i-am împlinit şi pe care îi voi împlini abia peste mulţi ani.
sunt lup solitar şi nu-mi plac oamenii. şi nu-mi plac nici cei care încearcă să îmi demonstreze că mă înşel. am dreptul să nu îmi placă oamenii şi am motive îndreptăţite. atâtea dezamăgiri care nu au nicio legătură cu mine, atâţia oameni trişti care aruncă înspre tine cu vorbe pe care şi-ar dori să şi le spună singuri, dar nu au curaj, atâţia oameni goi, pustiţii de gânduri şi neîmpliniri. nu am loc pentru voi niciunde, nu mai am loc. unde?
nu mai am inimă, am doar suflet, iar în suflet nu mai încape nimic, e mult gol acolo şi printre atâtea lupte şi frământări, ce oameni şi-ar putea găsi locul? nu întelegeţi şi nu vreţi nicicum să credeţi că nu mi-e niciodată dor, că până şi mâine aş putea să vă părăsesc şi că singurul om de care mi s-ar face dor ar fi tot propria-mi persoană. dar mi-a luat multe dezamăgiri ca să ajung la această concluzie.
19 February 2011
13 February 2011
morningkeepthestreetsemptyforme
să închid fereastra, şi-mi tremură mâinile în timp ce mă întind să lipesc tocul uşii de peretele rece, să nu intre în cameră cioburi de primăvară. să nu mă uit, doamne fereşte, şi să fac cine ştie ce prostie. să nu las copilăria să mă fure, să mă afunde, să mă facă mică de tot şi să mă ducă într-o lume din care nu o să vreau să mă mai despart de cântecul de guguştiuci. atât ştiu, atât mi-a rămas şi cred că niciodată n-am cunoscut mai mult: cântecul de guguştiuci, noiembrie, crizanteme, un scaun mic de lemn, tu când te pregăteai să pleci, ploaia măruntă, norii, sârmele de telegraf, norii, trotuarul ud, norii.
închid fereastra şi plâng. în suflet miroase adânc a primăvară, a pământ proaspăt răscolit, a inimă care vrea să-şi vindece rănile. copilării. ştii că sunt oameni care citesc atât de repede şi neglijent încât sar peste cuvinte sau le citesc greşit fără să le priceapă sensul? niciodată nu i-am înţeles cum niciodată nu i-am înţeles pe cei care trec pe lângă alţi oameni neglijent, fără să le priceapă sensul. pricepi?
mi-e foame de şi mai mult rău, şi le spun că sunt lup, iar ei nu înţeleg.
i am wolf.
10 February 2011
acolodincolodincoaceinimamibatetaresinumidapace
uneori am impresia că o să mi se oprească inima.
adeseori am impresia că o să mi se oprească inima.
din ce în ce mai des am impresia că o să mi se oprească inima.
nu m-a ajutat că mi-ai trântit uşa în nas odată cu un somn uşor supărat.
m-a ajutat când un nenea rinpoche a spus că ar trebui să fim recunoscători pentru că nu ne-am născut furnici. faptul că suntem oameni e doar o întâmplare. să ne bucurăm de acest dar.
şi să găsim o cale să facem curat lună în interior.
09 February 2011
două luni
apoi iar şi iar şi iar. două luni până am simţit că mă prăbuşesc. asta era linia de plutire. ştiu, am cunoscut-o. a durut de fiecare dată. mâinile. gâtul. două luni şi am ştiut că am luat o decizie greşită.
două luni şi-am început să cad pe zi ce trece. câteva zile de meditaţie, dar îţi rămân vânătăi. vânătăi care dispar mai greu, dureri de cap şi cearcăne.
"Bulimia nervosa is an eating disorder characterized by restraining of food intake for a period of time followed by an over intake or binging period that results in feelings of guilt and low self-esteem. The median age of anset is 18. Sufferers attempt to overcome these feelings in a number of ways. The most common form is defensive vomiting, sometimes called purging; fasting, the use of laxatives, enemas, diuretics and over exercising are also common".
Dau afară răul. S-au schimbat multe, dar nu în bine. Ar fi trebuit să fiu recunoscătoare, şi nu sunt. Ar trebui să văd şi eu ce văd ceilalţi, şi nu văd. Ar trebui să am încredere în oameni, şi nu am. Ar trebui să-mi pese, şi nu-mi pasă.
du-te, răule, du-te.
de azi găsim soluţii. împreună.
bunicule, să te faci bine.
may all good things come to all of you,
mih.
01 December 2010
Subscribe to:
Posts (Atom)
With the past, I have nothing to do; nor with the future. I live now. Ralph Waldo Emerson
Don’t pray when it rains if you don’t pray when the sun shines.
Don’t pray when it rains if you don’t pray when the sun shines.
îmi ţin fericirea în buzunare, în zeci de buzunare cusute pe dos.
50
(74)
VLP la MTV Romania
(1)
acasa in viena
(12)
adevaratul verde ursuz
(202)
aici ne-am chinuit neuronii mai mult decat de obicei
(24)
aiurea-n tramvai
(458)
bbberlin
(4)
cantec pentru a te face sa zambesti
(285)
cu inima cat un purice
(158)
fericirea sta intr-o ceasca de ceai
(212)
imi doresc
(100)
intr-o zi... o sa scriu o carte despre tine
(66)
ipocritii nu mi-au placut niciodata
(13)
iubire etc.
(214)
lamultianimie
(8)
leapsa
(10)
maria
(3)
melancolii si firimituri
(256)
micul Paris
(687)
mie-mi plac
(54)
my precious to do list
(190)
nepasare
(78)
o carte
(71)
pentru verde ursuz de la strainii calatori printre randuri
(5)
povesti cu si despre carturesti
(21)
tu ai miros de soare
(82)
un fel de stare de bine
(229)
un fel de stare de rau
(112)
un soi ciudat de erotism adolescentin
(75)
ursuzonime
(43)
varugamsavacumparatibilet
(20)
verde ursuz in bucatarie
(27)


