29 April 2010

nopţi de miere. nopţi de fiere

n-ai vrea să-ţi recunoşti nebunia, dar e acolo şi te macină. şi eşti singurul nebun care-şi caută blogul pe google şi scrie acolo două cuvinte: verde ursuz. şi pe urmă dai click şi gata, te loveşti de aiurea-n tramvai şi stări de rău şi un fel de stări de bine şi treci direct la stările de fericire din ceştile de ceai, altfel te deprimi şi nu vrei asta. şi te mai gândeşti uneori (defaptînfiecaresearădefaptînfiecarenoapte) la ce ţi s-a mai întâmplat şi la oameni şi te gândeşti şi la privirile oamenilor care se schimbă atunci când se destramă ceva în ei şi la oameni care nu-ţi mai spun nimic deşi se uită fix la tine. şi mai sunt şi oamenii pe care îi cunoşti şi ai uitat să-i mai deosebeşti, când erai copil ştiai în schimb foarte bine, ăsta e un om rău, uite, mama, ăsta e un om bun. dar acum nu mai ştii nici tu să faci diferenţa şi te tot loveşti şi te-ai feri, dar nu mai ai cum. şi mai e şi momentul ăla în care ştii că ar trebui să faci ce-ţi tot propui şi că n-ar mai trebui să fugi în halul ăsta de tine, mai că ţi-ai pune piedică numai să stai locului, dar faci tu cumva şi sari. şi mai sunt serile în care mai faci câte o trăznaie şi pe urmă nici nu-ţi mai pare rău, asta e dubios la tine şi stai şi tu şi te miri, dar până şi miratul ăsta îţi trece, parcă nu s-ar mai lega nimic de tine. ai devenit un om transparent, te simţi ca atunci când pe străduţa aia care pleacă din amzei şi duce spre romană, se mai ciocnesc unii oameni de tine, ca şi cum nu te-ar vedea, ca şi cum nici n-ai fi acolo, de parcă nu te-ai împiedica şi tu de aceleaşi dale ridicate din trotuarul turnat prost.
dar ce-o fi totuşi cu tine, nici chef să te mai întrebi nu mai ai. dar te sperii atât de tare, doamne, n-am văzut om mai speriat, recunoşti, şi încerci cu inima cât un purice să înveţi din greşelile altora şi-ţi spui că tu nu o să faci aşa, dar tot ce ai învăţat până acum e că never say never.

27 April 2010

„Curăţenia de primăvară”


Sâmbătă, 8 mai 2010, are loc „Curăţenia de primăvară” în Grădinile Botanice din Bucureşti, Cluj-Napoca şi Craiova. Evenimentul este organizat de Asociația Team Work şi reuneşte 500 de studenţi din cele trei centre universitare pentru a da o înfăţişare de primăvară grădinilor botanice din oraşele lor.
Proiectul a început în 2006 si se află anul acesta la a cincea ediţie în Bucureşti, la a patra în Cluj-Napoca şi la a doua în Craiova. Edițiile anterioare au adus laolaltă aproape 2.000 de studenți și elevi din cele trei orașe. 500 de voluntari sunt așteptați să participe și în acest an la eveniment. Acţiunea de ecologizare are loc între orele 9.00 şi 17.00, sub îndrumarea personalului Grădinilor şi a voluntarilor Team Work. Participarea la eveniment se face pe bază de înscrieri, acestea desfăşurându-se în perioada 24 aprilie – 5 mai 2010 pe website-ul www.teamwork.org.ro.
„Curăţenia de Primăvară” face parte, alături de „Grădina Copilului şi a Părintelui” (iunie) şi de „Curăţenia de Toamnă” (octombrie), dintr-un proiect mai amplu, „Grădina Botanică – Grădina oraşului meu”, ce beneficiază de sprijinul Grădinii Botanice „Dimitrie Brândză” a Universităţii din Bucureşti, al Grădinii Botanice „Alexandru Borza” a Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca şi al Grădinii Botanice „Alexandru Buia” a Universităţii din Craiova. Proiectul îşi propune să aducă grădina botanică mai aproape de comunitate prin implicarea în activităţi care să creeze sau să întărească legătura dintre acestea, dezvăluind beneficiile pe care un spaţiu verde, dublat de latura educativă, le poate aduce dezvoltării personale şi comunitare.
Curăţenia de Primăvară 2010 beneficiază de spijinul Elpreco SA Craiova - partener, Panasonic - sponsor, precum şi de sprijinul partenerilor media: BizCampus, EcoMagazin, KissFM (Craiova), WebPR si CampusNews .

Asociaţia Team Work este o organizaţie nonguvernamentală ce are misiunea de a facilita acumularea de către studenţi, prin activităţi de voluntariat, a experienţei necesare încadrării eficiente pe piaţa muncii. Îşi propune promovarea în rândul studenţilor a unei atitudini pozitive faţă de voluntariat şi munca în echipă, înlesnirea contactului dintre studenţi şi mediul economic, valorificarea prin practică a cunoştinţelor teoretice ale studenţilor, în cadrul acestor proiecte fiind promovată învăţarea prin participare şi munca în echipă.


Pentru informaţii suplimentare nu ezitaţi să ne contactaţi.
Anca Anton – coordonator proiect 0745.32.37.37
anca_anton_tw@yahoo.com

24 April 2010

să nu mai spui la nimeni


Asculta mai multe audio Muzica

privesc cum mâna ta se întinde din ce în ce mai leneşă după vin. după paharul cu vin umplut pe jumătate. te-ai întins pe podea, sprijinit de perete şi ai lăsat deoparte cartea. cartea la care ţii atât de mult. cu ochii spre fereastra ce bate ora şapte, te gândeşti. te gândeşti la ce mă gândesc şi eu. "ce bine că sidsel endresen are piese atât de lungi!".
nu te-am văzut niciodată aşa. niciodată într-atât de tine. mi-am sprijinit bărbia în mâna stângă şi te privesc. am dat muzica un pic mai tare ca să nu mai auzim maşinile din parcare. vecinii se întorc de la serviciu.
ai tu ceva, ceva care îi face pe oameni să întoarcă privirea după tine. ceva care m-a făcut pe mine să mă ascund, să privesc în jos când te îndreptai spre mine. dar încă de pe atunci, ne era dat să fim amândoi pierduţi în aceeaşi muzică din aceeaşi garsonieră. din garsoniera a cărei fereastră bate ora şapte.
drumul taberei.
şi sidsel endresen.

şi-o nepăsare care ne-a adus împreună.
With the past, I have nothing to do; nor with the future. I live now. Ralph Waldo Emerson

Don’t pray when it rains if you don’t pray when the sun shines.




îmi ţin fericirea în buzunare, în zeci de buzunare cusute pe dos.

My photo
scriu pentru mine, ca să cresc mare